Dak Lak Coffee – pravá vietnamská káva

starosta

Co připravujete pro návstěvníky festivalu?
Pro návštěvníky festivalu budeme připravovat jak klasické kávové nápoje, jako jsou espresso, či cappuccino, tak i nápoje z alternativních způsobů přípravy káv. Najdete u nás tedy i vietnamský phin filtr s kondenzovaným mlékem. Espresso sice zní nudně, ale nenašlo se mnoho lidí, co by zkusilo espresso se 100% robustou.

Jak vznikl Dak Lak Coffee?
Pražírna Dak Lak Coffee vznikla úplnou náhodou. Můj otec se začal o kávu zajímat poté, co se po 20 letech setkal se svým spolužákem na pohřbu příbuzného. Jeho spolužák byl tehdy starosta jedny malé obce v Jižním Vietnamu, která se věnovala právě pěstováním kávy. Táta ho poté navštívil, aby se o kávě dozvěděl více.

Po dvou letech po setkání se můj otec nakonec rozhodl založit pražírnu. Chtěl lidem nabídnout kávu, která bude silná a chuťově hořčejší, což v Česku mnoho firem nedělalo. To byl důvod, proč jsme se zaměřili na výběrovou robustu. A kde jinde najít lepší robustu, než ve Vietnamu?

Má „Dak Lak“ nějaký význam?
Jméno Dak Lak jsme vybrali podle provincie, odkud naše káva pochází. Také jsme chtěli vietnamské kávě dělat dobré jméno a Dak Lak se považuje za kapitál vietnamské kávy.

Jak se Dak Lak Coffee liší oproti ostatním kávám?
My se soustředíme pouze na robustu, což v Evropě, myslím, nikdo nedělá. Chuťově se tedy výrazně lišíme, jelikož robusta je hořká a arabika zase kyselá. Robusta je také mnohem silnější keř a obsahuje více kofeinu, takže je naše káva i silnější.

Vietnam je jeden z největších výrobců kávy a kvalita jejich kávových zrn se zlepšuje, myslíte si že více kaváren v Evropě začne podávat vietnamské kafe?
Myslím si, že ano. Vietnamská káva se v posledních letech dostává do popředí. Určitě všichni známe vietnamský způsob přípravy kávy Phin filtr. Pokud se ale jedná o přípravy klasických nápojů, jako je espresso, tak si myslím, že to pár let potrvá. Vietnam nemá tolik půdy vhodné pro pěstování arabiky a kávový trh je trochu konzervativní. Robusta je ještě pro hodně kaváren tabu. Ovšem už i my vidíme, že se trh pro robustu pomalu otevírá a lidi jsou čím dál více otevření, takže je možné, že za pár let budou kavárny připravovat nápoje s vietnamskou kávou.

Pražíte si sami kávová zrna?
Ano, všechny produkty si pražíme sami. Máme pražírnu v Židlochovicích kousek od Brna. Kávu si vybíráme přímo z Vietnamu, takže máme celý proces pod naší kontrolou.

Jak byste shrnul Dak Lak Coffee jednou větou?
Silná a chuťově nekonvenční káva

Co vás přilákalo k AsianFestu?
My jsme vždy podporovali kulturní akce. AsianFest je ale výjimečný v tom, že se snažíte, nabídnout hostům i asijskou atmosféru.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo v Asii a proč?
Dak Lak. Dak Lak je neuvěřitelné místo a to platí nejen pro kávové nadšence. Provincie má mnoho menšin, které mluví i svým specifickým jazykem. Je tam i krásná příroda. Nyní dokonce uvažujeme, že bychom vzali pár našich zákazníků do provincie na výlet.

Kdybyste musela jíst jeden pokrm po zbytek vašeho života, co by to bylo?
Bun Bo Nam Bo

Prohlédněte si profil Dak Lak Coffee zde!

Zpět